czwartek, 26 marca 2015

Żegnaj zimo ! Witaj Wiosno !

23 marca przedszkolaki z naszego przedszkola razem z "panną Marzanną" wykonaną z ekologicznych materiałów wybrały się na spacer nad Uszwicę, aby tam w symboliczny sposób pożegnać zimę. Mimo że Marzanna pięknie się uśmiechała i wszystkim się podobała, to jednak bez żalu dzieci pożegnały zimę na długich kilka miesięcy wrzucając kukiełkę do wody. Następnego dnia cieszyliśmy się wiosną, szukając jej oznak na ogródkach działkowych
w Brzesku. Wiosna przywitała nas wszystkich przepiękną pogodą.
Ciepłe promienie słońca pobudziły do życia kolorowe kwiaty, pąki, ptaki jak również i same dzieci, które tryskały energią przez cały dzień.






















środa, 18 marca 2015

Konkurs "Bajkowy las"

Rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego pt.  "Bajkowy Las" w ramach akcji „Dni przyjaciół lasu 2015” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ogólnopolski konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym. W naszym przedszkolu trwał on w okresie od 1 do 6 marca 2015 r. W dostarczonych pracach konkursowych dzieci przedstawiały swoje wyobrażenie bajkowego lasu, jakie znają ze swoich ulubionych bajek i opowieści. Konkurs przebiega w dwóch etapach - przedszkolnym i ogólnopolskim. Spośród prac konkursowych wykonanych przez dzieci z naszego przedszkola, wybrano jedną pracę, którą następnie wysłano do udziału w drugim etapie zgodnie z regulaminem konkursu. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych prac plastycznych. 











poniedziałek, 16 marca 2015

Europejski Dzień Mózgu - 18 marca


Mózg człowieka zaczyna pracować już w trzecim tygodniu życia płodowego,
by każdego dnia rozwijać się, ewoluować i dojrzewać. Półkule mózgowe są w pełni ukształtowane już w drugim miesiącu ciąży, a około osiemnastego miesiąca życia płodu zaczyna formować się kora mózgowa. Po narodzeniu mózg dziecka ma już miliony komórek nerwowych, których liczba będzie odtąd intensywnie wzrastać, wytwarzając niezliczoną ilość połączeń.
Mózg noworodka stanowi mniej więcej 1/4 całego ciała i posiada około 15000 milionów neuronów, które zaczynają intensywnie się dzielić zaraz po urodzeniu. Wynikiem tego podziału jest powstawanie połączeń zwanych synapsami, które przetwarzają wszystkie docierające do mózgu informacje. Mózg małego dziecka w pierwszych latach życia jest niezwykle sprężysty, elastyczny i plastyczny, łatwo przystosowuje się do nowych sytuacji i uczy intensywnie chłonąc wszystkie bodźce. To właśnie pierwsze lata życia są najważniejszym momentem dla rozwoju dziecka, które w sposób naturalny przyswaja wiedzę i nabywa coraz to nowych umiejętności oraz doświadczeń. Jest wówczas podatne na stymulację i najefektywniej się uczy. Po tym czasie intensywnego rozwoju mózgu nieużywane połączenia między neuronami stopniowo zaczynają zanikać kształtując umysłowe możliwości człowieka.
W umyśle dziecka stopniowo kształtuje się też lateralizacja. Należy dbać o to, by obie półkule współpracowały ze sobą osiągając równowagę we wszystkich sferach rozwoju. Dostarczając dziecku wielu różnorodnych bodźców, które będą stymulować istniejące połączenia między neuronami, a także pobudzać do powstawania nowych. Dziecko możemy stymulować już od najmłodszych lat, właściwie od narodzin, a nawet jeszcze w brzuchu mamy. Pomysłów na zabawy jest wiele, a kontaktu z drugim człowiekiem nie zastąpi nawet najlepsza „edukacyjna” bajka czy najdroższa zabawka. http://loogomowa.blog.pl/
Zachęcamy do obejrzenia ww. strony znajdziecie tam Państwo wiele ciekawych propozycji ćwiczeń i zabaw ze swoimi dziećmi.